Poniżej znajdziecie aktualne informacje na temat sytuacji gospodarczej i politycznej w krajach gdzie podróżujecie.

 

Oświadczenie Ambasadora Egiptu w sprawie komunikatu MSZ
28.08.2015

Ambasada Egiptu wystosowała pismo, w którym odnosi się do ostrzeżenia dla podróżnych opublikowanego przez MSZ, przekazując je Polskiej Izbie Turystyki z prośbą o jego opublikowanie.

W swoim piśmie Ambasador Egiptu Youssef Zada przypomina, że od dnia wydania komunikatu minęło już siedem tygodni i jak do tej pory nie zaobserwowano żadnej aktywności grup terrorystycznych w okolicy egipskich kurortów turystycznych położonych nad Morzem Czerwonym.

Ambasador Egiptu podkreśla, że w okolicy popularnych wśród Polaków destynacji, takich jak: Marsa Alam, Hurghada, Sharm el-Sheikh czy el Gouna od 15 lat nie wystąpiły żadne zdarzenia związane z aktywnością terrorystów.

Przypomina też, że egipski rząd przeznaczył ostatnio jeszcze większe środki finansowe na zwiększenie bezpieczeństwa turystycznych kurortów położonych nad Morzem Czerwonym. Zwiększono liczbę kamer monitorujących hotele i ich okolice, zainstalowano nowe elektroniczne wykrywacze i zwiększono liczbę patroli.

Jak zauważa Ambasador Egiptu, Polska jest jedynym europejskim krajem, który odradza swoim obywatelom podróże do egipskich kurortów nad Morzem Czerwonym. Ministerstwa Spraw Zagranicznych innych państw europejskich nie wydały podobnego komunikatu.

„Wydanie tego komunikatu powoduje, że polscy turyści pozbawieni są szansy spędzenia wakacji w kraju gościnnym dla wszystkich przyjezdnych, odznaczającym się sprzyjającym klimatem, łagodnym i ciepłym zimą, dysponującym czystymi piaszczystymi plażami, doskonałą infrastrukturą hotelową i położonym w niedużej odległości od Polski. Te cechy sprawiają, że na polskim rynku z Egiptem nie może równać się żadna inna destynacja turystyczna.” – pisze w swoim oświadczeniu Ambasador Egiptu.

Ambasada Egiptu w Warszawie wyraziła jednocześnie nadzieję, że polski rząd złagodzi swój komunikat, który przyczynia się do redukcji planów urlopowych Polaków oraz powoduje znaczne straty dla polskiej i egipskiej branży turystycznej.

 Turcja – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Komunikat z dnia 27.07.2015 MSZ


W związku z działaniami zbrojnymi na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuacją również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe zachowanie szczególnej ostrożności.

Osoby przebywające w ww. regionach Turcji powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.

Sytuacja bezpieczeństwa w pozostałych regionach Turcji nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i  skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych, jak również ścisłe stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.

Jednocześnie apelujemy o zgłoszenie podróży lub pobytu w systemie rejestracji Odyseusz.


MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

 

GRECJA komunikat z dnia 24.07.2015 PIT

Polska Izba Turystyki przypomina, że w Grecji ponownie czynne są wszystkie banki i że sytuacja w kraju unormowała się po tym, jak doszło do porozumienia pomiędzy greckim rządem a kredytodawcami. Sytuacja w kraju jest stabilna, turystyka odbywa się normalnie i nie widać obecnie żadnych negatywnych dla sektora turystycznego skutków minionej sytuacji.
Wręcz przeciwnie, Grecja bije w tym roku rekordy turystycznej popularności. Jak wynika z szacunków greckiego ministerstwa turystyki, w okresie od początku roku do końca maja liczba zagranicznych turystów odwiedzających  ten kraj wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014, o 27,1% i wyniosła 4,5 mln. Przychody z turystyki w tym okresie wzrosły o 15% i wynosiły 2,2 miliarda euro.
Przez cały okres, gdy trwały negocjacje z wierzycielami, turystyka do Grecji odbywała się bez przeszkód. Nie sprawdziły się kreowane przez media czarne scenariusze, zgodnie z którymi polscy turyści byliby narażeni w Grecji na jakiekolwiek niedogodności. Warto też przypomnieć, że finansowa pomoc udzielana będzie Grecji wyłącznie przez kraje będące w strefie euro, sytuacja nie dotknęła więc w żaden sposób Polski.

Infolinia

(52) 321-19-94

Telefon alarmowy

512-210-196

ul. Dworcowa 47

85-009 Bydgoszcz

Skorzystaj z formularza

Napisz wiadomość